طبق گزارش ها، داده های مربوط به حجم معاملات بیت کوین در ۱۵۷ صرافی با آنچه شرکت ها ادعا می کنند مطابقت ندارد.

خاویر پکس (Javier Pax) از بخش دارایی های دیجیتال مجله فوربس در گزارش روز ۲۶ آگوست (۴ شهریور) خود مدعی شد میان داده های معاملاتی بیت کوین (BTC) که توسط صرافی های ارزهای رمزنگاری شده گزارش شده اند و اعداد واقعی ناهماهنگی ملموسی وجود دارد. براساس تحقیقات پکس، حجم معاملات بیت کوین در گروهی از صرافی های کوچک، تقریباً ۹۵ درصد کمتر از آن چیزی است که گزارش می شود؛ این در حالی است که صرافی هایی مثل بایننس و بای بیت که «تحت نظارت اندک یا بدون نظارت قانونی» فعالیت می کنند، ادعا کرده اند که حجم معاملاتی بیش از دو برابر این رقم آنالیزشده را شاهد هستند؛ یعنی ۲۱۷ میلیارد دلار در مقابل ۸۹ میلیارد دلار.

پکس گفت: “بیش از نیمی از کل حجم معاملات گزارش شده احتمالاً جعلی یا غیراقتصادی هستند.” «حجم روزانه معاملاتی جهانی بیت کوین در تاریخ ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) معادل ۱۲۸ میلیارد دلار بوده است. این رقم ۵۱ درصد کمتر از ۲۶۲ میلیارد دلاری است که با گرفتن مجموع حجم گزارش شده از منابع متعدد به دست می آید.»

گفتنی است که پکس برای سندیت دادن به ادعای خود، به گزارش سال ۲۰۱۹ شرکت مدیریت دارایی Bitwise Asset Management استناد می کند که ادعا می‌کرد ۹۵ درصد از حجم معاملات ارزهای دیجیتال گزارش شده در صرافی‌های غیرقانونی به نظر جعلی یا نتیجه تجارت شستشو بوده است. گزارش ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۰) Chainalysis نیز نشان داد که تجارت شستشو به تدریج به یک نگرانی بزرگ در میان سرمایه گذاران NFT تبدیل می شود.

همچنین بخوانید:   نگاهی کلی به وضعیت امروز بازار رمزارزها (27 مرداد)

وی معتقد است علاوه بر معاملات شستشو، صرافی های غیرقانونی و کوچک عمداً ارقام حجم معاملات خود را در متن گزارش دهی، بیش از حد واقعی اعلام می کنند تا از این راه توجه بیشتری از سوی مشتریان به سمت خود جلب کنند.

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با الیپا نمی‌باشد.

منبع: cointelegraph

مقاله اصلی

بیشتر بخوانیم

مطالعه و یادگیری ادامه دهید

هکرها در تلاش برای نفوذ به بیت کوین

طبق گزارش اخیر Bleeping Computer، گروه منفور هکری TeamTNT بازگشته و اکنون در تلاش است… نوشته هکرها در تلاش برای نفوذ به بیت کوین اولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.